S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies. Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení.
Ok

Menu

 

Ako maľovať gvašom? Super tipy z ARTMIE

24.02.2023

Ako maľovať gvašom? Super tipy z ARTMIE

Ste pripravení ponoriť sa do sveta gvašovej maľby a vytvoriť krásne, živé umelecké diela? Gvaš je síce zábavné a všestranné médium, s ktorým sa dá dobre pracovať, ale ak s týmito farbami ešte len začínate, môže to byť náročné. S našimi tipmi a radami sa rýchlo naučíte maľovať gvašovými farbami a čoskoro sa budete tešiť z nádherných diel.

Čo potrebujete na maľovanie gvašom?

Na to, aby ste mohli začať maľovať, potrebujete gvašové farby, akvarelový papier (alebo papier na techniku mixed media), paletu na miešanie a sadu štetcov. Kvalita vašich materiálov bude mať veľký vplyv na konečný výsledok, preto investujte do kvalitných farieb a papiera. 

set gvasovych farieb Kreul

Určite sa pýtate, aké štetce sú vhodné na maľbu gvašom. Na túto techniku môžete použiť syntetické štetce, pretože sú cenovo dostupné, veľmi odolné a vyrábajú sa v širokej škále veľkostí a tvarov. 

Výborné sú však aj štetce z prírodných vlasov (napríklad zo sobolích, kozích alebo veveričích chlpov). Sú známe svojou jemnosťou, pružnosťou a schopnosťou udržať veľké množstvo farby. Sú však často drahšie ako syntetické štetce a vyžadujú si viac starostlivosti a údržby.

Použiť môžete aj štetce na akvarel. Akvarel sa totiž dosť podobá gvašu. Akvarelové štetce sú navrhnuté tak, aby udržali veľké množstvo vody a farby, a dodávajú sa v rôznych tvaroch a veľkostiach.

Záver? Perfektnou voľbou na začiatku gvašového dobrodružstva je sada štetcov, v ktorej nájdete rôzne tvary aj veľkosti.

gvasova umelecka ilustracia

Ako miešať gvašové farby?

Gvaš je univerzálne médium, ktoré umožňuje miešať farby a vytvárať tak nekonečné množstvo odtieňov. Na palete zmiešajte malé množstvo farby s vodou. Nevytlačte z tuby príliš veľa farby, pretože ešte neviete, koľko jej budete potrebovať. Sme v zoznamovacom móde.

Experimentujte s rôznymi farebnými kombináciami, kým nenájdete odtieň, ktorý hľadáte. Do niektorých odtieňov skúste pridať bielu farbu alebo trochu sivej, aby ste vedeli porovnať výsledok. Takisto si všimnite, ako sa správa farba po pridaní rôzneho množstva vody.

Keďže gvašové diela sa maľujú vo vrstvách, tie prvé by mali byť jemnejšie či tenšie. Detaily s hustejšou farbou si nechajte na koniec či na ozvláštnenie diela.

profi gvasove farby pre maliara

Ako maľovať gvašom?

Prvá rada znie: pracujte vo vrstvách. Začnite s tenkou vrstvou farby a potom obraz budujte ďalšími vrstvami. To vám pomôže dosiahnuť rovnomernejší a konzistentnejší povrch. Na gvaš potrebujete trochu trpezlivosti. Nenechajte sa odradiť, ak vaša prvá vrstva nevyzerá dokonale - to všetko je súčasťou procesu. 

Zaujímavé môže byť použitie techniky suchého štetca. Gvaš sa dá použiť na vytvorenie rôznych efektov vrátane textúry a detailov. Jednou z techník môže byť pridanie textúry do maľby bez pridania vody. Experimentujte s rôznymi technikami, aby ste našli štýl, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Začnite však s klasicky navlhčeným štetcom a postupne sa zoznamujte aj s ostatnými technikami maľby.

TIP: Po uschnutí celej maľby odporúčame dielko zafixovať lakom. Farby tak uchováte živé.

Hrajte sa s farbami! Jednou z najlepších vecí na gvaši je jeho schopnosť vytvárať bohaté, živé odtiene. Nebojte sa miešať a kombinovať farby, kým nenájdete dokonalý odtieň. 

nauc sa ako malovat gvasom

Tri časté chyby, ktorých sa umelci dopúšťajú pri maľovaní gvašom

  1. Nepoužívajú dostatočné množstvo vody: Následkom je, že farba je príliš hustá a ťažko sa s ňou pracuje. Je dôležité použiť dostatočné množstvo vody na vytvorenie hladkej a rovnomernej vrstvy farby. Hrubšiu vrstvu použite len v prípade, ak chcete zaujímavé detaily na konci, alebo sú viditeľné ťahy štetcom žiadané pre efekt, ktorý chcete dosiahnuť.

  2. Nedostatočné vrstvenie: Gvaš je krycie médium, čo znamená, že môže zakryť podkladové vrstvy farby. Ak však nenamaľujete dostatočné množstvo vrstiev, vaša maľba môže pôsobiť plocho a bez hĺbky. Je dôležité, aby ste vrstvy vytvárali postupne, začínali tenkými vrstvami farby a postupne pridávali hrubšie vrstvy.

  3. Maľovanie na nezaschnuté vrstvy: Ďalšou častou chybou je, že nenecháte vrstvy úplne zaschnúť pred pridaním ďalšej farby. Gvaš schne rýchlo, ale aj tak je dôležité dať každej vrstve dostatok času na zaschnutie, než na ňu pridáte ďalšiu farbu. Ak nenecháte vrstvy zaschnúť, farby sa môžu zmiešať a vytvoriť blatistý vzhľad.

Ak sa vyhnete týmto bežným chybám a venujete čas spoznávaniu jedinečných vlastností gvašu, budete môcť vytvárať krásne a živé obrazy, ktoré skutočne vyniknú. 

Krásny tvorivý deň!

Janka
Blog ARTMIE

Štítky

ako nakresliť motýľa ako zabaviť deti počas karantény akryl akrylová farba Pentart akrylová fixa akvarelové farby akvarelové popisovače Amsterdam aranžovanie ARTMIE batikovanie betón čo darovať umelcovi COPIC Dekor Paint dekorácia dekupáž drevená doska Ecoline ekologické maľovanie European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell farba roka farby na keramiku farby na porcelán farby na sklo farby na telo farby na textil farby na tvár farby pre deti farby svietiace v tme filmy o umelcoch fixky na textil fluorescenčné farby freska Gesso guľatý štetec gvašové farby háčkovanie heavy body hustota akrylových farieb impasto Inktober ARTMIE kaligrafia Koh-i-noor korálky kreslenie kriedová farba kvíz lak liatie akrylových farieb linoryt makramé maľba gvašom maľovanie na drevo maľovanie na hodváb maľovanie na kožu maľovanie na sklo maľovanie na textil maľovanie na tvár maľovanie podľa čísel maľovanie s deťmi maľovanie špachtľami markery maskovacie médium metalická farba micron perá miešanie akrylových farieb modelovanie mramorovanie Mucki napínacie lišty návod na kreslenie netoxické farby olejové farby paletový nôž pasparta Pigma Micron plátno popisovače na sklo a porcelán pouring art prírodné farby prstové farby rám Royal&Langnickel šablóna na maľovanie šablóny na textil šeps ShopRoku sieťotlač sketchbook journal Soft Body Solo Goya Triton špachtle sprej štetec stojan štruktúry svetlostálosť techniky akryl terpentínový olej tip na darček transfer uhlík vajíčka Van Gogh vlnenie papiera vosk živica

Vytvorené systémom www.webareal.sk

YWM5NDF